Courses - All

Listings for future quarters are tentative and subject to change. For the most up-to-date information, please consult the UW Time Schedule. For a listing of all courses potentially offered, see the Course Catalog.

Filter courses

Autumn 2015

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 101 A Exploring Sociocultural Anthropology 10249 Michael Vicente Pérez TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 101 AA Exploring Sociocultural Anthropology 10250 Stephanie C. Maher W 9:30am - 10:20am
ANTH 101 AB Exploring Sociocultural Anthropology 10251 Stephanie C. Maher W 10:30am - 11:20am
ANTH 101 AC Exploring Sociocultural Anthropology 10252 Brook Spotted Eagle W 11:30am - 12:20pm
ANTH 101 AD Exploring Sociocultural Anthropology 10253 Brook Spotted Eagle W 12:30pm - 1:20pm
ANTH 101 AE Exploring Sociocultural Anthropology 10254 Darren Byler W 1:30pm - 2:20pm
ANTH 101 AF Exploring Sociocultural Anthropology 10255 Darren Byler W 2:30pm - 3:20pm
ANTH 203 A Introduction To Anthropological Linguistics 10256 Laada Bilaniuk MWThF 10:30am - 11:20am
ANTH 203 AA Introduction To Anthropological Linguistics 10257 Christopher Chan T 9:30am - 10:20am
ANTH 203 AB Introduction To Anthropological Linguistics 10258 Eileen R. Sleesman Calderon T 9:30am - 10:20am
ANTH 203 AC Introduction To Anthropological Linguistics 10259 Christopher Chan T 10:30am - 11:20am
ANTH 203 AD Introduction To Anthropological Linguistics 10260 Eileen R. Sleesman Calderon T 10:30am - 11:20am
ANTH 203 AE Introduction To Anthropological Linguistics 10261 Christopher Chan T 12:30pm - 1:20pm
ANTH 203 AF Introduction To Anthropological Linguistics 10262 Eileen R. Sleesman Calderon T 12:30pm - 1:20pm
ANTH 208 A The Culture Concept 10263 Jean M. Dennison MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 215 A Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10264 Marieke van Eijk TTh 12:30pm - 2:20pm
ANTH 215 AA Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10265 Cecil Whitney F 9:30am - 10:20am
ANTH 215 AB Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10266 Michael Esveldt F 9:30am - 10:20am
ANTH 215 AC Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10267 Douglas Avella - Castro F 9:30am - 10:20am
ANTH 215 AF Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10268 Michael Esveldt F 10:30am - 11:20am
ANTH 215 AG Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10269 Douglas Avella - Castro F 10:30am - 11:20am
ANTH 215 AH Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10270 Cecil Whitney F 10:30am - 11:20am
ANTH 215 AI Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10271 Cecil Whitney F 11:30am - 12:20pm
ANTH 215 AJ Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10272 Douglas Avella - Castro F 11:30am - 12:20pm
ANTH 215 AK Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10273 Michael Esveldt F 11:30am - 12:20pm
ANTH 305 A Anthropology Of The Body 10274 Jessica A Johnson MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 310 A Native North American Societies 23049 Jean M. Dennison TTh 2:30pm - 4:20pm
ANTH 321 A Comparative Religion 22261 Radhika Govindrajan TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 349 A Dance/performance Ethnography 10275 Juliet Mcmains TTh 10:30am - 11:50am
ANTH 353 A Feminist Anthropology 10276 Sasha Welland MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 356 B Visual Anthropology 23056 Jessica A Johnson TTh 7:00pm - 9:20pm
ANTH 369 B Special Problems In Anthropology 10279 Holly M. Barker Th 12:30pm - 2:20pm
ANTH 374 A Narrative, Literature, And Medical Anthropology 10281 Janelle S. Taylor MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 419 A Collective Memory And Violence 10283 Michael Vicente Pérez TTh 11:30am - 1:20pm
ANTH 432 A Sociolinguistics I 10284 Betsy E Evans TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 433 A Sociolinguistics II 10285 Betsy E Evans TTh 10:30am - 12:20pm
ANTH 443 A Anthropology Of Modern Japan 22203 Andrea Gevurtz Arai TTh 2:30pm - 4:20pm
ANTH 448 B Modern Korean Society 10287 Clark Sorensen TTh 8:30am - 10:20am
ANTH 461 A Historical Ecology 10288 Stevan Harrell TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10289 to be arranged
ANTH 469 A Special Studies In Anthropology 10290 Rachel R. Chapman T
ANTH 469 C Special Studies In Anthropology 23127 Holly M. Barker W 10:30am - 12:20pm
ANTH 474 A Social Difference And Medical Knowledge 22267 Marieke van Eijk TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 475 A Perspectives In Medical Anthropology 22527 Jenna Grant TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 479 A Advanced Topics In Medical Anthropology 22625 Rachel R. Chapman MW 1:30pm - 4:20pm
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10292 to be arranged
ANTH 499 A Undergraduate Research 10293 to be arranged
ANTH 503 A Preceptorial Reading In Linguistic Anthropology 10296 Laada Bilaniuk MWThF 10:30am - 11:20am
ANTH 507 A Current Issues In Sociocultural Anthropology 22855 Laada Bilaniuk M 3:30pm - 4:50pm
ANTH 532 A Sociolinguistics I 10297 Betsy E Evans TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 549 A Dance Performance Ethnography 10298 Juliet Mcmains TTh 10:30am - 11:50am
ANTH 565 A Theory Of Sociocultural Anthropology 10299 Sareeta Amrute MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10301 to be arranged
ANTH 700 A Master's Thesis 10302 to be arranged
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10303 to be arranged

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10402 Natalia Slobodina MTWF 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AA Principles Of Archaeology 10403 Gayoung Park Th 8:30am - 9:20am
ARCHY 205 AB Principles Of Archaeology 10404 Gayoung Park Th 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AC Principles Of Archaeology 10405 Gayoung Park Th 10:30am - 11:20am
ARCHY 212 A The Archeaology Of Egypt 10411 Stephanie Selover TTh 1:30pm - 3:20pm
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10412 to be arranged
ARCHY 466 A Archaeology Honors Thesis 10414 to be arranged
ARCHY 469 A Special Studies In Archaeology 23107 Matthew S Taylor T
ARCHY 481 A Zooarchaeology 10415 Donald K. Grayson M
ARCHY 484 A Archaeological Gis 10416 Marcos Llobera MW 10:30am - 12:50pm
ARCHY 489 A Archaeology Practicum 10417 to be arranged
ARCHY 490 A Museum Curation Practicum: Archaeology 10418 Laura S Phillips to be arranged
ARCHY 499 A Undergraduate Research 10419 to be arranged
ARCHY 600 A Independent Study Or Research 10420 to be arranged
ARCHY 601 A Internship 10421 to be arranged

Biological Anthropology (BIO A) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
BIO A 101 A Human Biological Diversity 11187 Alex Hill TTh 9:30am - 10:50am
BIO A 101 AA Human Biological Diversity 11188 Robert Tennyson M 9:30am - 10:20am
BIO A 101 AB Human Biological Diversity 11189 Robert Tennyson M 10:30am - 11:20am
BIO A 101 AC Human Biological Diversity 11190 Robert Tennyson M 11:30am - 12:20pm
BIO A 101 AD Human Biological Diversity 11191 Rebecca Ortega M 12:30pm - 1:20pm
BIO A 101 AE Human Biological Diversity 11192 Rebecca Ortega M 1:30pm - 2:20pm
BIO A 101 AF Human Biological Diversity 11193 Rebecca Ortega M 2:30pm - 3:20pm
BIO A 101 AG Human Biological Diversity 11194 Ian Kretzler W 9:30am - 10:20am
BIO A 101 AH Human Biological Diversity 11195 Ian Kretzler W 10:30am - 11:20am
BIO A 101 AI Human Biological Diversity 11196 Ian Kretzler W 11:30am - 12:20pm
BIO A 101 AJ Human Biological Diversity 11197 Shelby L. Scanlon W 12:30pm - 1:20pm
BIO A 101 AK Human Biological Diversity 11198 Shelby L. Scanlon W 1:30pm - 2:20pm
BIO A 101 AL Human Biological Diversity 11199 Shelby L. Scanlon W 2:30pm - 3:20pm
BIO A 201 A Principles Of Biological Anthropology 11206 Matthew S Taylor MTWTh 9:30am - 10:20am
BIO A 201 AA Principles Of Biological Anthropology 11207 David Schruth T 8:30am - 9:20am
BIO A 201 AB Principles Of Biological Anthropology 11208 David Schruth T 10:30am - 11:20am
BIO A 201 AC Principles Of Biological Anthropology 11209 David Schruth T 11:30am - 12:20pm
BIO A 201 AD Principles Of Biological Anthropology 11210 Baishakhi Basu T 12:30pm - 1:20pm
BIO A 201 AE Principles Of Biological Anthropology 11211 Baishakhi Basu T 1:30pm - 2:20pm
BIO A 201 AF Principles Of Biological Anthropology 11212 Baishakhi Basu T 2:30pm - 3:20pm
BIO A 348 A Evolutionary Biology And Human Diversity 22191 Alex Hill TTh 9:30am - 10:50am
BIO A 350 B Men's Health Across The Lifespan 11214 Kathleen O'Connor TTh 11:30am - 1:20pm
BIO A 369 B Special Issues In Biocultural Anthropology 22438 Bettina Shell Duncan W 3:30pm - 4:50pm
BIO A 466 A Biocultural Anthropology Honors Thesis 11218 to be arranged
BIO A 469 B Special Topics In Biocultural Anthropology 11220 Bettina Shell Duncan MW 12:30pm - 1:50pm
BIO A 483 A Human Genetics, Disease, And Culture 11222 Dan T. A. Eisenberg TTh 1:30pm - 3:20pm
BIO A 499 A Undergraduate Research 11223 to be arranged
BIO A 590 A Biological Anthropology Seminar 11224 Dan T. A. Eisenberg F 4:30pm - 5:20pm
BIO A 590 B Biological Anthropology Seminar 11225 Steven M. Goodreau T 4:00pm - 4:50pm
BIO A 590 C Biological Anthropology Seminar 22439 Bettina Shell Duncan W 3:30pm - 4:50pm
BIO A 600 A Independent Study Or Research 11226 to be arranged

Winter 2016

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 209 A Anthropology Through Visual Media 10263 Daniel J. Hoffman TTh 2:30pm - 4:20pm
ANTH 209 AA Anthropology Through Visual Media 10264 Hope St. John F 9:30am - 10:20am
ANTH 209 AB Anthropology Through Visual Media 10265 Charles Hahn F 9:30am - 10:20am
ANTH 209 AD Anthropology Through Visual Media 10266 Hope St. John F 10:30am - 11:20am
ANTH 209 AE Anthropology Through Visual Media 10267 Eileen R. Sleesman Calderon F 10:30am - 11:20am
ANTH 209 AG Anthropology Through Visual Media 10268 Darren Byler F 11:30am - 12:20pm
ANTH 209 AH Anthropology Through Visual Media 10269 Eileen R. Sleesman Calderon F 11:30am - 12:20pm
ANTH 209 AI Anthropology Through Visual Media 22124 Charles Hahn F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 209 AJ Anthropology Through Visual Media 22125 Darren Byler F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 228 A Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10270 Michael Vicente Pérez MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 228 AA Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10271 Ulil Amri Th 8:30am - 9:20am
ANTH 228 AB Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10272 Ulil Amri Th 9:30am - 10:20am
ANTH 228 AC Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10273 Ulil Amri Th 10:30am - 11:20am
ANTH 228 AD Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10274 Adam M. Tyson Th 11:30am - 12:20pm
ANTH 228 AE Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10275 Adam M. Tyson Th 12:30pm - 1:20pm
ANTH 228 AF Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10276 Adam M. Tyson Th 1:30pm - 2:20pm
ANTH 235 A Global Feminist Art 10277 Sasha Welland M
ANTH 235 AA Global Feminist Art 21763 Iris Crystal Viveros Avendano M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AB Global Feminist Art 21764 Brook Spotted Eagle M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AC Global Feminist Art 21765 Iris Crystal Viveros Avendano T 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AD Global Feminist Art 21766 Brook Spotted Eagle T 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AE Global Feminist Art 21767 Iris Crystal Viveros Avendano W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AF Global Feminist Art 21768 Brook Spotted Eagle W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 269 A Special Topics In Anthropology 10278 Talant Mawkanuli TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 311 A The Cultural Politics Of Diet And Nutrition 10279 Ann S. Anagnost TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 321 A Comparative Religion 10280 Michael Vicente Pérez MW 11:30am - 1:20pm
ANTH 345 A Women And International Economic Development 10281 Amy Danielle Piedalue MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 345 AA Women And International Economic Development 21794 Akanksha Misra M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AB Women And International Economic Development 21795 Jiwoon Lee M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AC Women And International Economic Development 21796 Akanksha Misra W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AD Women And International Economic Development 21797 Jiwoon Lee W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 361 B Anthropology Of Food 22203 Ann S. Anagnost TTh 4:30pm - 6:50pm
ANTH 369 A Special Problems In Anthropology 10282 Peter V. Lape MW 10:30am - 12:20pm
ANTH 373 A Labor, Identity, And Knowledge In Healthcare 10285 Marieke van Eijk MW 8:30am - 10:20am
ANTH 377 A Anthropology And International Health 10286 James T. Pfeiffer TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 377 AA Anthropology And International Health 10287 Baya Walls W 9:30am - 10:20am
ANTH 377 AB Anthropology And International Health 10288 Baya Walls W 10:30am - 11:20am
ANTH 377 AC Anthropology And International Health 10289 Baya Walls W 11:30am - 12:20pm
ANTH 425 B Anthropology Of The Post-Soviet States 21746 Laada Bilaniuk TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 439 A Pidgin And Creole Languages 10294 Clarissa Surek-Clark TTh 8:30am - 10:20am
ANTH 456 A Contemporary Ethnography 10296 Jessica A Johnson TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 459 A Culture, Ecology, And Politics 21745 Devon G. Peña MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10297 to be arranged
ANTH 469 A Special Studies In Anthropology 10298 Rachel R. Chapman TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 469 B Special Studies In Anthropology 10299 Jenna Grant TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 469 C Special Studies In Anthropology 21474 Stevan Harrell MF 1:30pm - 3:20pm
ANTH 469 D Special Studies In Anthropology 22268 Holly M. Barker to be arranged
ANTH 472 A Case Studies In Medical Anthropology And Global Health 10300 Janelle S. Taylor MWF 12:30pm - 1:50pm
ANTH 478 A Introduction To The Anthropology Of Institutions 10301 Marieke van Eijk MW 11:30am - 1:20pm
ANTH 479 A Advanced Topics In Medical Anthropology 10302 Holly M. Barker WF 11:30am - 1:20pm
ANTH 479 B Advanced Topics In Medical Anthropology 10303 Jenna Grant TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10304 to be arranged
ANTH 499 A Undergraduate Research 10305 to be arranged
ANTH 566 A Theory Of Sociocultural Anthropology 10310 Laada Bilaniuk MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10311 to be arranged
ANTH 700 A Master's Thesis 10312 to be arranged
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10313 to be arranged

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 109 A Archaeology In Film 10415 Joss Whittaker MF
ARCHY 109 AA Archaeology In Film 10416 Gayoung Park T 9:30am - 10:20am
ARCHY 109 AD Archaeology In Film 10419 Gayoung Park T 10:30am - 11:20am
ARCHY 109 AF Archaeology In Film 10421 Gayoung Park T 11:30am - 12:20pm
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10422 Ben Fitzhugh MTWF 3:30pm - 4:20pm
ARCHY 205 AB Principles Of Archaeology 10424 Jennifer A. Huff Th 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AC Principles Of Archaeology 10425 Mikhail Echavarri Th 10:30am - 11:20am
ARCHY 205 AD Principles Of Archaeology 10426 Mikhail Echavarri Th 11:30am - 12:20pm
ARCHY 205 AE Principles Of Archaeology 10427 Mikhail Echavarri Th 12:30pm - 1:20pm
ARCHY 205 AF Principles Of Archaeology 10428 Jennifer A. Huff Th 1:30pm - 2:20pm
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10429 to be arranged
ARCHY 369 A Special Problems In Archaeology 10430 Sven D. Haakanson TTh 10:30am - 12:20pm
ARCHY 369 B Special Problems In Archaeology 10431 Peter V. Lape MW 10:30am - 12:20pm
ARCHY 369 C Special Problems In Archaeology 21739 Stephanie Selover MW 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 369 D Special Problems In Archaeology 21720 Stephanie Selover TTh 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 378 A Prehistory Of The Arid West 10432 Donald K. Grayson TTh 1:30pm - 3:20pm
ARCHY 466 A Archaeology Honors Thesis 10433 to be arranged
ARCHY 489 A Archaeology Practicum 10434 to be arranged
ARCHY 490 B Museum Curation Practicum: Archaeology 10435 Laura S Phillips to be arranged
ARCHY 499 A Undergraduate Research 10436 to be arranged
ARCHY 570 A Seminar In Archaeological Theory 10437 Marcos Llobera MW 11:30am - 1:20pm
ARCHY 599 A Teaching Archaeology 10438 Ben Fitzhugh to be arranged
ARCHY 600 A Independent Study Or Research 10439 to be arranged
ARCHY 601 A Internship 10440 to be arranged

Biological Anthropology (BIO A) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
BIO A 201 A Principles Of Biological Anthropology 11202 Matthew S Taylor MTWTh 9:30am - 10:20am
BIO A 201 AA Principles Of Biological Anthropology 11203 Rebecca Ortega T 8:30am - 9:20am
BIO A 201 AB Principles Of Biological Anthropology 11204 Rebecca Ortega T 10:30am - 11:20am
BIO A 201 AC Principles Of Biological Anthropology 11205 Rebecca Ortega T 11:30am - 12:20pm
BIO A 201 AD Principles Of Biological Anthropology 11206 Shelby L. Scanlon T 12:30pm - 1:20pm
BIO A 201 AE Principles Of Biological Anthropology 11207 Shelby L. Scanlon T 1:30pm - 2:20pm
BIO A 201 AF Principles Of Biological Anthropology 11208 Shelby L. Scanlon T 2:30pm - 3:20pm
BIO A 269 A Special Problems In Biocultural Anthropology 21901 Alex Hill MTWTh 3:30pm - 4:20pm
BIO A 344 A Applied Biomechanics Of Human Movement 11209 Patricia A. Kramer MW 9:30am - 10:20am
BIO A 344 AA Applied Biomechanics Of Human Movement 11210 F 9:00am - 10:50am
BIO A 344 AB Applied Biomechanics Of Human Movement 11211 F 11:00am - 12:50pm
BIO A 355 A Evolutionary Medicine 11212 Dan T. A. Eisenberg TTh 10:30am - 11:50am
BIO A 370 A Introduction To Primates 11213 Lisa E Jones-Engel MW 10:30am - 12:20pm
BIO A 450 A Biodemography Seminar 11215 Kathleen O'Connor MW 3:30pm - 5:20pm
BIO A 459 A Laboratory Methods In Anthropological Genetics 11216 Dan T. A. Eisenberg TTh 1:30pm - 4:20pm
BIO A 466 A Biocultural Anthropology Honors Thesis 11217 to be arranged
BIO A 470 A Evolution Of Human Social Behavior 11218 Alex Hill MWF
BIO A 487 A Human And Comparative Osteology 11219 Matthew S Taylor MW 1:30pm - 3:20pm
BIO A 499 A Undergraduate Research 11220 to be arranged
BIO A 544 A Applied Biomechanics Of Human Movement 11221 Patricia A. Kramer MW 9:30pm - 10:20pm
BIO A 559 A Laboratory Methods In Anthropological Genetics 11222 Dan T. A. Eisenberg TTh 1:30pm - 4:20pm
BIO A 590 A Biological Anthropology Seminar 11223 Patricia A. Kramer F 3:30pm - 4:50pm
BIO A 590 B Biological Anthropology Seminar 22202 Dan T. A. Eisenberg to be arranged
BIO A 600 A Independent Study Or Research 11224 to be arranged

Spring 2016

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 213 A Anthropology And Sport 10258 Holly M. Barker WF 11:30am - 1:20pm
ANTH 215 A Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10259 Jessica Lozano TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 233 A Introduction To Language And Society 10266 Betsy E Evans MWF 8:30am - 9:20am
ANTH 269 A Special Topics In Anthropology 10275 Michael Vicente Pérez MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 313 A Peoples Of Africa 20817 Stephanie C. Maher MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 316 A Modern South Asia 10283 Radhika Govindrajan TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 323 A Human Rights Law In Culture And Practice 10284 Arzoo Osanloo MW 1:30pm - 2:50pm
ANTH 352 A Buddhism And Society: The Theravada Buddhist Tradition In South And Southeast Asia 20859 Jenna Grant MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 357 A Peoples And Cultures Of Central And Inner Asia 10289 Talant Mawkanuli TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 369 A Special Problems In Anthropology 10290 Radhika Govindrajan TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 369 B Special Problems In Anthropology 10291 Rachel R. Chapman MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 399 A Junior Honors Seminar 10292 Celia Lowe MW 8:30am - 10:20am
ANTH 406 A China's Environment 10293 Stevan Harrell TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 410 A Growing Stuff: Ecology, Economy, And Culture Of Resource-Production Ecosystems 10294 Stevan Harrell TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 413 A Anthropology Of The Modern Middle East And North Africa 10295 Michael Vicente Pérez MW 11:30am - 1:20pm
ANTH 429 A Expressive Culture 10296 Sasha Welland TTh 10:30am - 12:20pm
ANTH 432 A Sociolinguistics I 10297 Alicia Beckford Wassink MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 449 A Social Transformation Of Modern East Asia 10298 Clark Sorensen TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 460 A History Of Anthropology 10299 Celia Lowe TTh 8:30am - 10:20am
ANTH 464 A Language Politics And Cultural Identity 10300 Laada Bilaniuk TTh 10:30am - 11:50am
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10301 to be arranged
ANTH 468 A Anthropology Of Care 10302 Marieke van Eijk MW 8:30am - 10:20am
ANTH 469 A Special Studies In Anthropology 10303 Sasha Welland F 1:30pm - 4:20pm
ANTH 469 B Special Studies In Anthropology 10304 Ann S. Anagnost MW 12:30pm - 2:20pm
ANTH 477 A Medicine In America: Conflicts And Contradictions 10305 Marieke van Eijk MW 11:30am - 12:50pm
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10306 to be arranged
ANTH 491 A Honors Colloquium 10307 Celia Lowe MW 8:30am - 10:20am
ANTH 499 A Undergraduate Research 10308 to be arranged
ANTH 519 A Advanced Qualitative Methods In Anthropology And Public Health 10309 James T. Pfeiffer TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 522 A Peoples And Cultures Of Central And Inner Asian 10310 Talant Mawkanuli TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 526 A Political Islam And Islamic Fundamentalism 10311 Cabieri deBergh Robinson W 1:30pm - 4:20pm
ANTH 532 A Sociolinguistics I 10312 Alicia Beckford Wassink MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 569 A Special Topics In Sociocultural Anthropology 10314 Devon G. Peña TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 569 B Special Topics In Sociocultural Anthropology 10315 Sasha Welland F 1:30pm - 4:20pm
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10316 to be arranged
ANTH 700 A Master's Thesis 10317 to be arranged
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10318 to be arranged

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 101 A Exploring Archaeology 10404 Matthew S Taylor MTWTh 3:30pm - 4:20pm
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10405 Joss Whittaker MTWF 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AA Principles Of Archaeology 10406 Jennifer A. Huff Th 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AB Principles Of Archaeology 10407 Jennifer A. Huff Th 10:30am - 11:20am
ARCHY 205 AC Principles Of Archaeology 10408 Jennifer A. Huff Th 11:30am - 12:20pm
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10409 to be arranged
ARCHY 369 A Special Problems In Archaeology 10410 Stephanie Selover TTh 1:30pm - 3:20pm