Courses - Spring 2018

Listings for future quarters are tentative and subject to change. For the most up-to-date information, please consult the UW Time Schedule. For a listing of all courses potentially offered, see the Course Catalog.

Filter courses

Spring 2018

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 210 A Introduction To Environmental Anthropology 10272 Devon G. Peña MTWTh 10:30am - 11:20am
ANTH 210 AA Introduction To Environmental Anthropology 10273 Erin Gamble F 8:30am - 9:20am
ANTH 210 AB Introduction To Environmental Anthropology 10274 Ulil Amri F 8:30am - 9:20am
ANTH 210 AC Introduction To Environmental Anthropology 10275 Erin Gamble F 10:30am - 11:20am
ANTH 210 AD Introduction To Environmental Anthropology 10276 Ulil Amri F 11:30am - 12:20pm
ANTH 210 AE Introduction To Environmental Anthropology 10277 Erin Gamble F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 210 AF Introduction To Environmental Anthropology 10278 Ulil Amri F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 213 A Anthropology And Sport 10279 Holly M. Barker WF 12:30pm - 2:20pm
ANTH 215 AA Introduction To Medical Anthropology And Global Health 21240 Acquanda Stanford F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 215 AB Introduction To Medical Anthropology And Global Health 21241 Acquanda Stanford F 1:30pm - 2:20pm
ANTH 215 AC Introduction To Medical Anthropology And Global Health 21242 Acquanda Stanford F 11:30am - 12:20pm
ANTH 233 A Introduction To Language And Society 10280 Betsy E Evans MWF 8:30am - 9:20am
ANTH 233 AA Introduction To Language And Society 10281 Amandalynne Paullada Th 8:30am - 9:20am
ANTH 233 AB Introduction To Language And Society 10282 Anna Kristina Moroz Th 8:30am - 9:20am
ANTH 233 AC Introduction To Language And Society 10283 Amandalynne Paullada Th 9:30am - 10:20am
ANTH 233 AD Introduction To Language And Society 10284 Amandalynne Paullada Th 10:30am - 11:20am
ANTH 233 AE Introduction To Language And Society 10285 Anna Kristina Moroz Th 11:30am - 12:20pm
ANTH 233 AF Introduction To Language And Society 10286 Anna Kristina Moroz Th 12:30pm - 1:20pm
ANTH 233 AG Introduction To Language And Society 10287 Amandalynne Paullada Th 12:30pm - 1:20pm
ANTH 233 AH Introduction To Language And Society 10288 Anna Kristina Moroz Th 2:30pm - 3:20pm
ANTH 269 A Special Topics In Anthropology 10289 Michael Vicente Pérez MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 269 AA Special Topics In Anthropology 10290 Hope St. John Th 8:30am - 9:20am
ANTH 269 AB Special Topics In Anthropology 10291 Hope St. John Th 8:30am - 9:20am
ANTH 269 AC Special Topics In Anthropology 10292 Hope St. John Th 9:30am - 10:20am
ANTH 269 AD Special Topics In Anthropology 10293 Hope St. John Th 9:30am - 10:20am
ANTH 269 AE Special Topics In Anthropology 10294 Hope St. John Th 2:30pm - 3:20pm
ANTH 269 AF Special Topics In Anthropology 10295 Hope St. John Th 2:30pm - 3:20pm
ANTH 316 A Modern South Asia 10297 Radhika Govindrajan MW 12:30pm - 2:20pm
ANTH 323 A Human Rights Law In Culture And Practice 10298 Arzoo Osanloo MW 2:30pm - 3:50pm
ANTH 323 AA Human Rights Law In Culture And Practice 10299 TTh 8:30am - 9:20am
ANTH 323 AB Human Rights Law In Culture And Practice 10300 TTh 9:30am - 10:20am
ANTH 323 AC Human Rights Law In Culture And Practice 10301 TTh 2:30pm - 3:20pm
ANTH 323 AD Human Rights Law In Culture And Practice 10302 TTh 3:30pm - 4:20pm
ANTH 356 A Visual Anthropology 10303 Daniel J. Hoffman TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 357 A Peoples And Cultures Of Central And Inner Asia 10304 Talant Mawkanuli MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 399 A Junior Honors Seminar 10305 Celia Lowe MW 8:30am - 10:20am
ANTH 409 A Queer Health 10306 Marieke van Eijk MW 12:30pm - 2:20pm
ANTH 432 A Sociolinguistics I 10307 Betsy E Evans MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 443 A Anthropology Of Modern Japan 10308 Andrea Gevurtz Arai MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 449 A Social Transformation Of Modern East Asia 10309 Clark Sorensen WF 11:30am - 1:20pm
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10310 to be arranged
ANTH 469 A Special Studies In Anthropology 10311 Sareeta Amrute MW 10:30am - 12:20pm
ANTH 469 B Special Studies In Anthropology 10312 Judith A N Henchy MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 477 A Medicine In America: Conflicts And Contradictions 10314 Marieke van Eijk MW 3:30pm - 4:50pm
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10316 to be arranged
ANTH 491 A Honors Colloquium 10317 Celia Lowe MW 8:30am - 10:20am
ANTH 492 A Settler Colonialism 10318 Jean M. Dennison W 2:30pm - 5:20pm
ANTH 499 A Undergraduate Research 10319 to be arranged
ANTH 519 A Advanced Qualitative Methods In Anthropology And Public Health 10320 James T. Pfeiffer TTh 10:30am - 12:20pm
ANTH 522 A Peoples And Cultures Of Central And Inner Asian 10321 Talant Mawkanuli MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 532 A Sociolinguistics I 10322 Betsy E Evans MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 551 A Research Design 10323 Sareeta Amrute TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 592 A Settler Colonialism 10325 Jean M. Dennison W 2:30pm - 5:20pm
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10326 to be arranged
ANTH 700 A Master's Thesis 10327 to be arranged
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10328 to be arranged

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10417 Debora C. Trein MTWF 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AB Principles Of Archaeology 10419 Yoli Ngandali Th 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AC Principles Of Archaeology 10420 Yoli Ngandali Th 10:30am - 11:20am
ARCHY 205 AD Principles Of Archaeology 10421 Yoli Ngandali Th 11:30am - 12:20pm
ARCHY 205 AE Principles Of Archaeology 10422 Li-Ying Wang Th 12:30pm - 1:20pm
ARCHY 205 AF Principles Of Archaeology 10423 Li-Ying Wang Th 1:30pm - 2:20pm
ARCHY 205 AG Principles Of Archaeology 10424 Li-Ying Wang Th 2:30pm - 3:20pm
ARCHY 212 A The Archeaology Of Egypt 10425 Stephanie Selover MW 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10426 to be arranged
ARCHY 320 A Archaeology Of The Northwest Coast 10427 Sara L. Gonzalez TTh 2:30pm - 4:20pm
ARCHY 372 A Archaeological Field Recording Techniques 10429 Marcos Llobera W 10:30am - 1:20pm
ARCHY 372 B Archaeological Field Recording Techniques 10430 Marcos Llobera W 1:30pm - 4:20pm
ARCHY 373 A Principles Of Archaeological Field Recording 10431 Marcos Llobera M 10:30am - 1:20pm
ARCHY 466 A Archaeology Honors Thesis 10432 to be arranged
ARCHY 469 A Special Studies In Archaeology 10433 Debora C. Trein TTh 12:30pm - 2:20pm
ARCHY 481 A Zooarchaeology 10434 Donald K. Grayson MW 1:30pm - 4:20pm
ARCHY 489 A Archaeology Practicum 10435 to be arranged
ARCHY 490 A Museum Curation Practicum: Archaeology 10436 to be arranged
ARCHY 499 A Undergraduate Research 10437 to be arranged
ARCHY 600 A Independent Study Or Research 10439 to be arranged
ARCHY 601 A Internship 10440 to be arranged

Biological Anthropology (BIO A) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
BIO A 201 A Principles Of Biological Anthropology 11122 Andrea E. Duncan MWThF 8:30am - 9:20am
BIO A 201 AA Principles Of Biological Anthropology 11123 Anwesha Pan T 8:30am - 9:20am
BIO A 201 AB Principles Of Biological Anthropology 11124 Anwesha Pan T 9:30am - 10:20am
BIO A 201 AC Principles Of Biological Anthropology 11125 Anwesha Pan T 10:30am - 11:20am
BIO A 201 AD Principles Of Biological Anthropology 11126 Anwesha Pan T 11:30am - 12:20pm
BIO A 355 A Evolutionary Medicine 11133 Dan T. A. Eisenberg TTh 10:00am - 11:20am
BIO A 459 A Laboratory Methods In Anthropological Genetics 11136 Dan T. A. Eisenberg TTh 2:00pm - 4:50pm
BIO A 466 A Biocultural Anthropology Honors Thesis 11137 to be arranged
BIO A 470 A Evolution Of Human Social Behavior 11138 Alex Hill MWF 2:30pm - 3:50pm
BIO A 487 A Human And Comparative Osteology 11139 Patricia A. Kramer MWF 10:30am - 11:50am
BIO A 499 A Undergraduate Research 11140 to be arranged
BIO A 559 A Laboratory Methods In Anthropological Genetics 11141 Dan T. A. Eisenberg TTh 2:00pm - 4:50pm
BIO A 590 A Biological Anthropology Seminar 11142 Dan T. A. Eisenberg to be arranged
BIO A 600 A Independent Study Or Research 11143 to be arranged