Courses - Winter 2017

Listings for future quarters are tentative and subject to change. For the most up-to-date information, please consult the UW Time Schedule. For a listing of all courses potentially offered, see the Course Catalog.

Filter courses

Winter 2017

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 209 A Anthropology Through Visual Media 10295 Daniel J. Hoffman MW 8:30am - 10:20am
ANTH 209 AA Anthropology Through Visual Media 10296 Darren Byler F 9:30am - 10:20am
ANTH 209 AB Anthropology Through Visual Media 10297 Anna Zogas F 9:30am - 10:20am
ANTH 209 AD Anthropology Through Visual Media 10298 Darren Byler F 10:30am - 11:20am
ANTH 209 AE Anthropology Through Visual Media 10299 Anna Zogas F 10:30am - 11:20am
ANTH 209 AG Anthropology Through Visual Media 10300 Brook Spotted Eagle F 11:30am - 12:20pm
ANTH 209 AH Anthropology Through Visual Media 10301 Melissa Liu F 11:30am - 12:20pm
ANTH 210 A Introduction To Environmental Anthropology 10302 Stevan Harrell TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 210 AA Introduction To Environmental Anthropology 10303 P. Joshua Griffin W 9:30am - 10:20am
ANTH 210 AB Introduction To Environmental Anthropology 10304 P. Joshua Griffin W 10:30am - 11:20am
ANTH 210 AC Introduction To Environmental Anthropology 10305 P. Joshua Griffin W 11:30am - 12:20pm
ANTH 269 A Special Topics In Anthropology 10306 Michael Vicente Pérez MW 12:30pm - 2:20pm
ANTH 269 AA Special Topics In Anthropology 10307 Shanna Scherbinske Th 11:30am - 12:20pm
ANTH 269 AB Special Topics In Anthropology 10308 Shanna Scherbinske Th 12:30pm - 1:20pm
ANTH 269 AC Special Topics In Anthropology 10309 Shanna Scherbinske Th 1:30pm - 2:20pm
ANTH 311 A The Cultural Politics Of Diet And Nutrition 10310 Ann S. Anagnost MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 345 A Women And International Economic Development 10311 Priti Ramamurthy TTh 2:30pm - 4:20pm
ANTH 373 A Labor, Identity, And Knowledge In Healthcare 10312 Marieke van Eijk MW 8:30am - 10:20am
ANTH 377 A Anthropology And International Health 10314 James T. Pfeiffer TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 377 AA Anthropology And International Health 10315 to be arranged
ANTH 377 AB Anthropology And International Health 10316 to be arranged
ANTH 377 AC Anthropology And International Health 10317 to be arranged
ANTH 402 A Introduction To Experiential Ethnography: Towards A Critical Re-Enchantment Of Every Day Life 21949 Rachel R. Chapman TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 425 B Anthropology Of The Post-Soviet States 10319 Laada Bilaniuk MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10320 Ann S. Anagnost to be arranged
ANTH 467 A Anthropology Of Education 10321 Holly M. Barker WF 12:30pm - 2:20pm
ANTH 469 A Special Studies In Anthropology 10322 Michael Vicente Pérez MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 473 A Anthropology Of Science And Technology 10325 Celia Lowe MW 8:30am - 10:20am
ANTH 478 A Introduction To The Anthropology Of Institutions 10326 Marieke van Eijk MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10327 Daniel J. Hoffman to be arranged
ANTH 490 A Healthcare And Aging 21889 Janelle S. Taylor TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 497 A Domesticating International Human Rights: Perspectives On U.s. Asylum And Refugee Law 10328 Arzoo Osanloo TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 499 A Undergraduate Research 10329 Jenna Grant to be arranged
ANTH 551 A Research Design 10331 Daniel J. Hoffman MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 560 A Discourse And Culture 10332 Laada Bilaniuk TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10334 Stevan Harrell to be arranged
ANTH 700 A Master's Thesis 10335 Marieke van Eijk to be arranged
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10336 Stevan Harrell to be arranged

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 109 A Archaeology In Film 10435 Rodrigo Solinis-Casparius MW 1:30pm - 3:20pm
ARCHY 109 AA Archaeology In Film 10436 Rodrigo Solinis-Casparius F 1:30pm - 2:20pm
ARCHY 109 AB Archaeology In Film 10437 Rodrigo Solinis-Casparius F 2:30pm - 3:20pm
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10438 Ben Fitzhugh MTWF 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AA Principles Of Archaeology 10439 Gayoung Park Th 8:30am - 9:20am
ARCHY 205 AB Principles Of Archaeology 10440 David Hunt Th 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AC Principles Of Archaeology 10441 David Hunt Th 10:30am - 11:20am
ARCHY 205 AD Principles Of Archaeology 10442 David Hunt Th 11:30am - 12:20pm
ARCHY 205 AE Principles Of Archaeology 10443 Gayoung Park Th 1:30pm - 2:20pm
ARCHY 205 AF Principles Of Archaeology 10444 Gayoung Park Th 2:30pm - 3:20pm
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10449 to be arranged
ARCHY 325 A Archaeology Of Island Southeast Asia And The Pacific 10450 Peter V. Lape MW 10:30am - 12:20pm
ARCHY 369 A Special Problems In Archaeology 10451 Sven D. Haakanson TTh 10:30am - 12:20pm
ARCHY 466 A Archaeology Honors Thesis 10452 Matthew S Taylor to be arranged
ARCHY 470 A The Archaeology Of Extinction 10454 Donald K. Grayson MW 1:30pm - 3:20pm
ARCHY 473 A Historical Archaeology Laboratory 10455 Sara L. Gonzalez TTh 3:30pm - 4:20pm
ARCHY 489 A Archaeology Practicum 10456 Stephanie Selover to be arranged
ARCHY 490 B Museum Curation Practicum: Archaeology 10457 Laura S Phillips to be arranged
ARCHY 499 A Undergraduate Research 10458 to be arranged
ARCHY 525 A Archaeology Of Island Southeast Asia And The Pacific 10459 Peter V. Lape MW 10:30am - 12:20pm
ARCHY 600 A Independent Study Or Research 10461 to be arranged
ARCHY 600 B Independent Study Or Research 10462 Ben Fitzhugh TF 11:30am - 12:50pm
ARCHY 601 A Internship 10463 to be arranged

Biological Anthropology (BIO A) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
BIO A 201 A Principles Of Biological Anthropology 11304 Matthew S Taylor MWThF 8:30am - 9:20am
BIO A 201 AA Principles Of Biological Anthropology 11305 Alexandra Hammerberg T 8:30am - 9:20am
BIO A 201 AB Principles Of Biological Anthropology 11306 Alexandra Hammerberg T 9:30am - 10:20am
BIO A 201 AC Principles Of Biological Anthropology 11307 Alexandra Hammerberg T 10:30am - 11:20am
BIO A 201 AD Principles Of Biological Anthropology 11308 Baishakhi Basu T 11:30am - 12:20pm
BIO A 201 AE Principles Of Biological Anthropology 11309 Baishakhi Basu T 1:30pm - 2:20pm
BIO A 201 AF Principles Of Biological Anthropology 11310 Baishakhi Basu T 2:30pm - 3:20pm
BIO A 208 A Sex And Evolution 21808 Alex Hill MWF 1:30pm - 2:50pm
BIO A 369 A Special Issues In Biocultural Anthropology 11312 Matthew S Taylor MW 2:30pm - 4:20pm
BIO A 370 A Introduction To Primates 11313 Lisa Jones-Engel TTh 10:30am - 12:20pm
BIO A 389 A Human Fossils And Evolution 11314 Patricia A. Kramer MTWTh 12:30pm - 1:20pm
BIO A 389 AA Human Fossils And Evolution 11315 Steven Lautzenheiser F 9:00am - 10:20am
BIO A 389 AB Human Fossils And Evolution 11316 Steven Lautzenheiser F 10:30am - 11:50am
BIO A 420 A Anthropological Research On Health Disparities 11317 MW 1:30pm - 2:50pm
BIO A 466 A Biocultural Anthropology Honors Thesis 11318 Lisa Jones-Engel to be arranged
BIO A 484 A Human Life Cycle 11319 Andrea E. Duncan MWF 9:00am - 10:20am
BIO A 486 A Primate Socioecology 11320 Alex Hill MWF 12:00pm - 1:20pm
BIO A 499 A Undergraduate Research 11322 to be arranged
BIO A 522 A Hominin Evolution 11323 Patricia A. Kramer MTWTh 12:30pm - 1:20pm
BIO A 590 A Biological Anthropology Seminar 11324 Dan T. A. Eisenberg W 2:30pm - 4:20pm
BIO A 600 A Independent Study Or Research 11325 to be arranged