Courses - 2016

Listings for future quarters are tentative and subject to change. For the most up-to-date information, please consult the UW Time Schedule. For a listing of all courses potentially offered, see the Course Catalog.

Filter courses

Winter 2016

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 209 A Anthropology Through Visual Media 10263 Daniel J. Hoffman TTh 2:30pm - 4:20pm
ANTH 209 AA Anthropology Through Visual Media 10264 Hope St. John F 9:30am - 10:20am
ANTH 209 AB Anthropology Through Visual Media 10265 Charles Hahn F 9:30am - 10:20am
ANTH 209 AD Anthropology Through Visual Media 10266 Hope St. John F 10:30am - 11:20am
ANTH 209 AE Anthropology Through Visual Media 10267 Eileen R. Sleesman Calderon F 10:30am - 11:20am
ANTH 209 AG Anthropology Through Visual Media 10268 Darren Byler F 11:30am - 12:20pm
ANTH 209 AH Anthropology Through Visual Media 10269 Eileen R. Sleesman Calderon F 11:30am - 12:20pm
ANTH 209 AI Anthropology Through Visual Media 22124 Charles Hahn F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 209 AJ Anthropology Through Visual Media 22125 Darren Byler F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 228 A Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10270 Michael Vicente Pérez MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 228 AA Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10271 Ulil Amri Th 8:30am - 9:20am
ANTH 228 AB Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10272 Ulil Amri Th 9:30am - 10:20am
ANTH 228 AC Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10273 Ulil Amri Th 10:30am - 11:20am
ANTH 228 AD Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10274 Adam M. Tyson Th 11:30am - 12:20pm
ANTH 228 AE Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10275 Adam M. Tyson Th 12:30pm - 1:20pm
ANTH 228 AF Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10276 Adam M. Tyson Th 1:30pm - 2:20pm
ANTH 235 A Global Feminist Art 10277 Sasha Welland M
ANTH 235 AA Global Feminist Art 21763 Iris Crystal Viveros Avendano M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AB Global Feminist Art 21764 Brook Spotted Eagle M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AC Global Feminist Art 21765 Iris Crystal Viveros Avendano T 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AD Global Feminist Art 21766 Brook Spotted Eagle T 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AE Global Feminist Art 21767 Iris Crystal Viveros Avendano W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 235 AF Global Feminist Art 21768 Brook Spotted Eagle W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 269 A Special Topics In Anthropology 10278 Talant Mawkanuli TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 311 A The Cultural Politics Of Diet And Nutrition 10279 Ann S. Anagnost TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 321 A Comparative Religion 10280 Michael Vicente Pérez MW 11:30am - 1:20pm
ANTH 345 A Women And International Economic Development 10281 Amy Danielle Piedalue MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 345 AA Women And International Economic Development 21794 Akanksha Misra M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AB Women And International Economic Development 21795 Jiwoon Lee M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AC Women And International Economic Development 21796 Akanksha Misra W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AD Women And International Economic Development 21797 Jiwoon Lee W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 361 B Anthropology Of Food 22203 Ann S. Anagnost TTh 4:30pm - 6:50pm
ANTH 369 A Special Problems In Anthropology 10282 Peter V. Lape MW 10:30am - 12:20pm
ANTH 373 A Labor, Identity, And Knowledge In Healthcare 10285 Marieke van Eijk MW 8:30am - 10:20am
ANTH 377 A Anthropology And International Health 10286 James T. Pfeiffer TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 377 AA Anthropology And International Health 10287 Baya Walls W 9:30am - 10:20am
ANTH 377 AB Anthropology And International Health 10288 Baya Walls W 10:30am - 11:20am
ANTH 377 AC Anthropology And International Health 10289 Baya Walls W 11:30am - 12:20pm
ANTH 425 B Anthropology Of The Post-Soviet States 21746 Laada Bilaniuk TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 439 A Pidgin And Creole Languages 10294 Clarissa Surek-Clark TTh 8:30am - 10:20am
ANTH 456 A Contemporary Ethnography 10296 Jessica A Johnson TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 459 A Culture, Ecology, And Politics 21745 Devon G. Peña MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10297 to be arranged
ANTH 469 A Special Studies In Anthropology 10298 Rachel R. Chapman TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 469 B Special Studies In Anthropology 10299 Jenna Grant TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 469 C Special Studies In Anthropology 21474 Stevan Harrell MF 1:30pm - 3:20pm
ANTH 469 D Special Studies In Anthropology 22268 Holly M. Barker to be arranged
ANTH 472 A Case Studies In Medical Anthropology And Global Health 10300 Janelle S. Taylor MWF 12:30pm - 1:50pm
ANTH 478 A Introduction To The Anthropology Of Institutions 10301 Marieke van Eijk MW 11:30am - 1:20pm
ANTH 479 A Advanced Topics In Medical Anthropology 10302 Holly M. Barker WF 11:30am - 1:20pm
ANTH 479 B Advanced Topics In Medical Anthropology 10303 Jenna Grant TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10304 to be arranged
ANTH 499 A Undergraduate Research 10305 to be arranged
ANTH 566 A Theory Of Sociocultural Anthropology 10310 Laada Bilaniuk MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10311 to be arranged
ANTH 700 A Master's Thesis 10312 to be arranged
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10313 to be arranged

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 109 A Archaeology In Film 10415 Joss Whittaker MF
ARCHY 109 AA Archaeology In Film 10416 Gayoung Park T 9:30am - 10:20am
ARCHY 109 AD Archaeology In Film 10419 Gayoung Park T 10:30am - 11:20am
ARCHY 109 AF Archaeology In Film 10421 Gayoung Park T 11:30am - 12:20pm
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10422 Ben Fitzhugh MTWF 3:30pm - 4:20pm
ARCHY 205 AB Principles Of Archaeology 10424 Jennifer A. Huff Th 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AC Principles Of Archaeology 10425 Mikhail Echavarri Th 10:30am - 11:20am
ARCHY 205 AD Principles Of Archaeology 10426 Mikhail Echavarri Th 11:30am - 12:20pm
ARCHY 205 AE Principles Of Archaeology 10427 Mikhail Echavarri Th 12:30pm - 1:20pm
ARCHY 205 AF Principles Of Archaeology 10428 Jennifer A. Huff Th 1:30pm - 2:20pm
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10429 to be arranged
ARCHY 369 A Special Problems In Archaeology 10430 Sven D. Haakanson TTh 10:30am - 12:20pm
ARCHY 369 B Special Problems In Archaeology 10431 Peter V. Lape MW 10:30am - 12:20pm
ARCHY 369 C Special Problems In Archaeology 21739 Stephanie Selover MW 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 369 D Special Problems In Archaeology 21720 Stephanie Selover TTh 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 378 A Prehistory Of The Arid West 10432 Donald K. Grayson TTh 1:30pm - 3:20pm
ARCHY 466 A Archaeology Honors Thesis 10433 to be arranged
ARCHY 489 A Archaeology Practicum 10434 to be arranged
ARCHY 490 B Museum Curation Practicum: Archaeology 10435 Laura S Phillips to be arranged
ARCHY 499 A Undergraduate Research 10436 to be arranged
ARCHY 570 A Seminar In Archaeological Theory 10437 Marcos Llobera MW 11:30am - 1:20pm
ARCHY 599 A Teaching Archaeology 10438 Ben Fitzhugh to be arranged
ARCHY 600 A Independent Study Or Research 10439 to be arranged
ARCHY 601 A Internship 10440 to be arranged

Biological Anthropology (BIO A) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
BIO A 201 A Principles Of Biological Anthropology 11202 Matthew S Taylor MTWTh 9:30am - 10:20am
BIO A 201 AA Principles Of Biological Anthropology 11203 Rebecca Ortega T 8:30am - 9:20am
BIO A 201 AB Principles Of Biological Anthropology 11204 Rebecca Ortega T 10:30am - 11:20am
BIO A 201 AC Principles Of Biological Anthropology 11205 Rebecca Ortega T 11:30am - 12:20pm
BIO A 201 AD Principles Of Biological Anthropology 11206 Shelby L. Scanlon T 12:30pm - 1:20pm
BIO A 201 AE Principles Of Biological Anthropology 11207 Shelby L. Scanlon T 1:30pm - 2:20pm
BIO A 201 AF Principles Of Biological Anthropology 11208 Shelby L. Scanlon T 2:30pm - 3:20pm
BIO A 269 A Special Problems In Biocultural Anthropology 21901 Alex Hill MTWTh 3:30pm - 4:20pm
BIO A 344 A Applied Biomechanics Of Human Movement 11209 Patricia A. Kramer MW 9:30am - 10:20am
BIO A 344 AA Applied Biomechanics Of Human Movement 11210 F 9:00am - 10:50am
BIO A 344 AB Applied Biomechanics Of Human Movement 11211 F 11:00am - 12:50pm
BIO A 355 A Evolutionary Medicine 11212 Dan T. A. Eisenberg TTh 10:30am - 11:50am
BIO A 370 A Introduction To Primates 11213 Lisa E Jones-Engel MW 10:30am - 12:20pm
BIO A 450 A Biodemography Seminar 11215 Kathleen O'Connor MW 3:30pm - 5:20pm
BIO A 459 A Laboratory Methods In Anthropological Genetics 11216 Dan T. A. Eisenberg TTh 1:30pm - 4:20pm
BIO A 466 A Biocultural Anthropology Honors Thesis 11217 to be arranged
BIO A 470 A Evolution Of Human Social Behavior 11218 Alex Hill MWF
BIO A 487 A Human And Comparative Osteology 11219 Matthew S Taylor MW 1:30pm - 3:20pm
BIO A 499 A Undergraduate Research 11220 to be arranged
BIO A 544 A Applied Biomechanics Of Human Movement 11221 Patricia A. Kramer MW 9:30pm - 10:20pm
BIO A 559 A Laboratory Methods In Anthropological Genetics 11222 Dan T. A. Eisenberg TTh 1:30pm - 4:20pm
BIO A 590 A Biological Anthropology Seminar 11223 Patricia A. Kramer F 3:30pm - 4:50pm
BIO A 590 B Biological Anthropology Seminar 22202 Dan T. A. Eisenberg to be arranged
BIO A 600 A Independent Study Or Research 11224 to be arranged

Spring 2016

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 213 A Anthropology And Sport 10258 Holly M. Barker WF 11:30am - 1:20pm
ANTH 215 A Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10259 Jessica Lozano TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 233 A Introduction To Language And Society 10266 Betsy E Evans MWF 8:30am - 9:20am
ANTH 269 A Special Topics In Anthropology 10275 Michael Vicente Pérez MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 313 A Peoples Of Africa 20817 Stephanie C. Maher MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 316 A Modern South Asia 10283 Radhika Govindrajan TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 323 A Human Rights Law In Culture And Practice 10284 Arzoo Osanloo MW 1:30pm - 2:50pm
ANTH 352 A Buddhism And Society: The Theravada Buddhist Tradition In South And Southeast Asia 20859 Jenna Grant MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 357 A Peoples And Cultures Of Central And Inner Asia 10289 Talant Mawkanuli TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 369 A Special Problems In Anthropology 10290 Radhika Govindrajan TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 369 B Special Problems In Anthropology 10291 Rachel R. Chapman MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 399 A Junior Honors Seminar 10292 Celia Lowe MW 8:30am - 10:20am
ANTH 406 A China's Environment 10293 Stevan Harrell TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 410 A Growing Stuff: Ecology, Economy, And Culture Of Resource-Production Ecosystems 10294 Stevan Harrell TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 413 A Anthropology Of The Modern Middle East And North Africa 10295 Michael Vicente Pérez MW 11:30am - 1:20pm
ANTH 429 A Expressive Culture 10296 Sasha Welland TTh 10:30am - 12:20pm
ANTH 432 A Sociolinguistics I 10297 Alicia Beckford Wassink MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 449 A Social Transformation Of Modern East Asia 10298 Clark Sorensen TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 460 A History Of Anthropology 10299 Celia Lowe TTh 8:30am - 10:20am
ANTH 464 A Language Politics And Cultural Identity 10300 Laada Bilaniuk TTh 10:30am - 11:50am
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10301 to be arranged
ANTH 468 A Anthropology Of Care 10302 Marieke van Eijk MW 8:30am - 10:20am
ANTH 469 A Special Studies In Anthropology 10303 Sasha Welland F 1:30pm - 4:20pm
ANTH 469 B Special Studies In Anthropology 10304 Ann S. Anagnost MW 12:30pm - 2:20pm
ANTH 477 A Medicine In America: Conflicts And Contradictions 10305 Marieke van Eijk MW 11:30am - 12:50pm
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10306 to be arranged
ANTH 491 A Honors Colloquium 10307 Celia Lowe MW 8:30am - 10:20am
ANTH 499 A Undergraduate Research 10308 to be arranged
ANTH 519 A Advanced Qualitative Methods In Anthropology And Public Health 10309 James T. Pfeiffer TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 522 A Peoples And Cultures Of Central And Inner Asian 10310 Talant Mawkanuli TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 526 A Political Islam And Islamic Fundamentalism 10311 Cabieri deBergh Robinson W 1:30pm - 4:20pm
ANTH 532 A Sociolinguistics I 10312 Alicia Beckford Wassink MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 569 A Special Topics In Sociocultural Anthropology 10314 Devon G. Peña TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 569 B Special Topics In Sociocultural Anthropology 10315 Sasha Welland F 1:30pm - 4:20pm
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10316 to be arranged
ANTH 700 A Master's Thesis 10317 to be arranged
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10318 to be arranged

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 101 A Exploring Archaeology 10404 Matthew S Taylor MTWTh 3:30pm - 4:20pm
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10405 Joss Whittaker MTWF 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AA Principles Of Archaeology 10406 Jennifer A. Huff Th 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AB Principles Of Archaeology 10407 Jennifer A. Huff Th 10:30am - 11:20am
ARCHY 205 AC Principles Of Archaeology 10408 Jennifer A. Huff Th 11:30am - 12:20pm
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10409 to be arranged
ARCHY 369 A Special Problems In Archaeology 10410 Stephanie Selover TTh 1:30pm - 3:20pm
ARCHY 369 C Special Problems In Archaeology 10412 Stephanie Selover MW 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 372 A Archaeological Field Recording Techniques 10413 Marcos Llobera W 10:30am - 1:20pm
ARCHY 372 B Archaeological Field Recording Techniques 10414 Marcos Llobera W 1:30pm - 4:20pm
ARCHY 373 A Principles Of Archaeological Field Recording 10415 Marcos Llobera M 10:30am - 12:50pm
ARCHY 466 A Archaeology Honors Thesis 10416 to be arranged
ARCHY 469 A Special Studies In Archaeology 10417 Sven D. Haakanson MW 10:30am - 12:20pm
ARCHY 469 B Special Studies In Archaeology 10418 Hilary Allester Soderland T 3:30pm - 5:25pm
ARCHY 470 A The Archaeology Of Extinction 10419 Donald K. Grayson MW 1:30pm - 4:20pm
ARCHY 489 A Archaeology Practicum 10420 to be arranged
ARCHY 490 A Museum Curation Practicum: Archaeology 10421 to be arranged
ARCHY 499 A Undergraduate Research 10422 to be arranged
ARCHY 560 A Seminar In Archaeological Methods 21193 Stephanie Selover MW 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 574 A Meta-Archaeology: Philosophy And Archaeology 20640 Alison Wylie T 5:30pm - 7:20pm
ARCHY 600 A Independent Study Or Research 10424 to be arranged
ARCHY 601 A Internship 10425 to be arranged

Biological Anthropology (BIO A) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
BIO A 201 A Principles Of Biological Anthropology 11193 Matthew S Taylor MTWTh 9:30am - 10:20am
BIO A 201 AA Principles Of Biological Anthropology 11194 Rebecca Ortega T 10:30am - 11:20am
BIO A 201 AB Principles Of Biological Anthropology 11195 Rebecca Ortega T 11:30am - 12:20pm
BIO A 201 AC Principles Of Biological Anthropology 11196 Rebecca Ortega T 12:30pm - 1:20pm
BIO A 201 AD Principles Of Biological Anthropology 11197 Rebecca Ortega T 1:30pm - 2:20pm
BIO A 201 AE Principles Of Biological Anthropology 11198 Rebecca Ortega T 2:30pm - 3:20pm
BIO A 201 AF Principles Of Biological Anthropology 11199 Rebecca Ortega T 8:30am - 9:20am
BIO A 206 A Plagues And Peoples 11200 Steven M. Goodreau MWF 1:30pm - 2:50pm
BIO A 350 A Men's Health Across The Lifespan 21169 Kathleen O'Connor MW 3:30pm - 5:20pm
BIO A 355 A Evolutionary Medicine 11201 Dan T. A. Eisenberg TTh 1:30pm - 2:50pm
BIO A 372 A Uses And Abuses Of Evolutionary Views Of Human Behavior 11202 Alex Hill MWF 10:30am - 11:50am
BIO A 413 A Human-Primate Interface: Implications For Disease, Risk, And Conservation 11203 Lisa E Jones-Engel TTh 10:30am - 12:20pm
BIO A 466 A Biocultural Anthropology Honors Thesis 11205 to be arranged
BIO A 482 A Human Population Genetics 20625 Darryl Holman MWF 1:30pm - 2:50pm
BIO A 486 A Primate Socioecology 11207 Alex Hill MWF 12:00pm - 1:20pm
BIO A 488 A Primate Evolution 11208 Patricia A. Kramer MWF 10:30am - 11:50am
BIO A 499 A Undergraduate Research 11209 to be arranged
BIO A 584 A Topics In Ecology And Adaptation 11210 Kathleen O'Connor TTh 3:30pm - 4:50pm
BIO A 590 A Biological Anthropology Seminar 21462 Dan T. A. Eisenberg Th 4:00pm - 5:20pm
BIO A 600 A Independent Study Or Research 11211 to be arranged

Summer 2016 A-term

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 213 A Anthropology And Sport 10091 Gabriel R. Valle MTWThF 1:10pm - 3:20pm
ANTH 215 A Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10092 Acquanda Stanford MTWThF 1:10pm - 3:20pm
ANTH 233 A Introduction To Language And Society 10093 Nicole Chartier MTWThF 1:10pm - 3:20pm
ANTH 323 A Human Rights Law In Culture And Practice 10098 Jesse Mcclelland MTWThF 12:00pm - 2:10pm
ANTH 339 A Social Movements In Contemporary India 14369 Amy Danielle Piedalue MTWTh 1:10pm - 3:20pm
ANTH 473 A Anthropology Of Science And Technology 14343 Celia Lowe MTWTh 9:40am - 12:10pm
ANTH 539 A Social Movements In Contemporary India 14368 Amy Danielle Piedalue MTWTh 1:10pm - 3:20pm

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10133 to be arranged

Summer 2016 B-term

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 150 A Culture And Rights: Exploring The Meaning And Practice Of Human Rights 10088 Shanna Scherbinske MTWThF 9:40am - 11:40am
ANTH 315 A Southeast Asian Civilization: Buddhist And Vietnamese 10095 Celia Lowe MTWTh 9:40am - 12:20pm
ANTH 407 A Global Futures In East Asia 14493 Andrea Gevurtz Arai MTWTh 1:10pm - 3:20pm
ANTH 432 A Sociolinguistics I 10104 MTWThF 9:10am - 10:40am
ANTH 479 A Advanced Topics In Medical Anthropology 14344 Janelle S. Taylor MTWThF 10:50am - 12:50pm

Summer 2016 Full-term

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 210 A Introduction To Environmental Anthropology 10090 Kenneth Robinson TTh 1:50pm - 4:00pm
ANTH 305 A Anthropology Of The Body 10094 T. Kalani Young TTh 9:10am - 11:20am
ANTH 321 A Comparative Religion 10096 Evi Sutrisno TTh 1:10pm - 3:20pm
ANTH 322 A Comparative Study Of Death 10097 Stephanie Cruz MW 1:10pm - 3:20pm
ANTH 360 B Anthropology Of Popular Culture 10099 Christopher Chan MW 7:00pm - 9:20pm
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10105 to be arranged
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10107 to be arranged
ANTH 499 A Undergraduate Research 10108 to be arranged
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10109 to be arranged
ANTH 700 A Master's Thesis 10110 to be arranged
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10111 to be arranged

Archaeology (ARCHY) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10131 Joss Whittaker MWF 9:40am - 11:20am
ARCHY 270 A Field Course In Archaeology 10132 Sara L. Gonzalez to be arranged
ARCHY 299 B Archaeological Laboratory Techniques 10134 to be arranged
ARCHY 490 A Museum Curation Practicum: Archaeology 10135 Laura S Phillips to be arranged
ARCHY 499 A Undergraduate Research 10136 to be arranged
ARCHY 600 A Independent Study Or Research 10137 to be arranged

Biological Anthropology (BIO A) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
BIO A 201 A Principles Of Biological Anthropology 10399 Daniel Grunspan MTWThF 12:40pm - 1:40pm
BIO A 466 A Biocultural Anthropology Honors Thesis 10401 to be arranged
BIO A 499 A Undergraduate Research 10402 to be arranged
BIO A 600 A Independent Study Or Research 10403 to be arranged

Autumn 2016

Anthropology (ANTH) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 203 A Introduction To Anthropological Linguistics 10289 Heather Diane Clark MWThF 10:30am - 11:20am
ANTH 203 AA Introduction To Anthropological Linguistics 10290 Evi Sutrisno T 9:30am - 10:20am
ANTH 203 AB Introduction To Anthropological Linguistics 10291 Eileen R. Sleesman Calderon T 9:30am - 10:20am
ANTH 203 AC Introduction To Anthropological Linguistics 10292 Evi Sutrisno T 8:30am - 9:20am
ANTH 203 AD Introduction To Anthropological Linguistics 10293 Eileen R. Sleesman Calderon T 8:30am - 9:20am
ANTH 203 AE Introduction To Anthropological Linguistics 10294 Evi Sutrisno T 12:30pm - 1:20pm
ANTH 203 AF Introduction To Anthropological Linguistics 10295 Eileen R. Sleesman Calderon T 12:30pm - 1:20pm
ANTH 204 A Reading Ethnography 10296 Radhika Govindrajan MW 12:30pm - 2:20pm
ANTH 215 A Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10297 Marieke van Eijk TTh 8:30am - 10:20am
ANTH 215 AA Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10298 Anna Zogas F 9:30am - 10:20am
ANTH 215 AB Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10299 Hilary Bethancourt F 9:30am - 10:20am
ANTH 215 AC Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10300 Melissa Liu F 9:30am - 10:20am
ANTH 215 AF Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10301 Anna Zogas F 10:30am - 11:20am
ANTH 215 AG Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10302 Hilary Bethancourt F 10:30am - 11:20am
ANTH 215 AH Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10303 Melissa Liu F 10:30am - 11:20am
ANTH 215 AI Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10304 Melissa Liu F 11:30am - 12:20pm
ANTH 215 AJ Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10305 Anna Zogas F 11:30am - 12:20pm
ANTH 215 AK Introduction To Medical Anthropology And Global Health 10306 Hilary Bethancourt F 11:30am - 12:20pm
ANTH 269 A Special Topics In Anthropology 23159 Talant Mawkanuli TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 305 A Anthropology Of The Body 10307 Jessica A Johnson MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 308 A The Anthropology Of Gender, Women's Health, And Reproduction 22540 Rachel R. Chapman MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 313 A Peoples Of Africa 10308 Daniel J. Hoffman TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 324 A Current Issues In Medical Anthropoogy And Global Health 10309 Marieke van Eijk W 3:30pm - 4:50pm
ANTH 359 A Linguistic Ethnography 10311 Holly M. Barker WF 12:30pm - 2:20pm
ANTH 369 B Special Problems In Anthropology 10313 Sara L. Gonzalez TTh 11:30am - 1:20pm
ANTH 412 A South Asian Social Structure 10315 Sareeta Amrute TTh 10:30am - 12:20pm
ANTH 432 A Sociolinguistics I 10317 Betsy E Evans MW 8:30am - 10:20am
ANTH 443 A Anthropology Of Modern Japan 10318 Andrea Gevurtz Arai MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 448 B Modern Korean Society 10320 Clark Sorensen TTh 8:30am - 10:20am
ANTH 456 A Contemporary Ethnography 10321 Radhika Govindrajan MW 3:30pm - 5:20pm
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 22775 to be arranged
ANTH 469 C Special Studies In Anthropology 23438 Jessica A Johnson MW 7:00pm - 9:20pm