Courses - Winter 2016

Listings for future quarters are tentative and subject to change. For the most up-to-date information, please consult the UW Time Schedule. For a listing of all courses potentially offered, see the Course Catalog.

Filter courses

Winter 2016

Anthropology (ANTH) Courses

Coursesort descending Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ANTH 235 AB Global Feminist Art 21764 Brook Spotted Eagle M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 479 B Advanced Topics In Medical Anthropology 10303 Jenna Grant TTh 9:30am - 11:20am
ANTH 235 AC Global Feminist Art 21765 Iris Crystal Viveros Avendano T 3:30pm - 4:20pm
ANTH 489 A Anthropology Practicum 10304 to be arranged
ANTH 235 AD Global Feminist Art 21766 Brook Spotted Eagle T 3:30pm - 4:20pm
ANTH 499 A Undergraduate Research 10305 to be arranged
ANTH 235 AE Global Feminist Art 21767 Iris Crystal Viveros Avendano W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 566 A Theory Of Sociocultural Anthropology 10310 Laada Bilaniuk MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 235 AF Global Feminist Art 21768 Brook Spotted Eagle W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 600 A Independent Study Or Research 10311 to be arranged
ANTH 269 A Special Topics In Anthropology 10278 Talant Mawkanuli TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 700 A Master's Thesis 10312 to be arranged
ANTH 311 A The Cultural Politics Of Diet And Nutrition 10279 Ann S. Anagnost TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 800 A Doctoral Dissertation 10313 to be arranged
ANTH 321 A Comparative Religion 10280 Michael Vicente Pérez MW 11:30am - 1:20pm
ANTH 345 A Women And International Economic Development 10281 Amy Danielle Piedalue MW 1:30pm - 3:20pm
ANTH 345 AA Women And International Economic Development 21794 Akanksha Misra M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AB Women And International Economic Development 21795 Jiwoon Lee M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AC Women And International Economic Development 21796 Akanksha Misra W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 345 AD Women And International Economic Development 21797 Jiwoon Lee W 3:30pm - 4:20pm
ANTH 361 B Anthropology Of Food 22203 Ann S. Anagnost TTh 4:30pm - 6:50pm
ANTH 369 A Special Problems In Anthropology 10282 Peter V. Lape MW 10:30am - 12:20pm
ANTH 235 A Global Feminist Art 10277 Sasha Welland M
ANTH 373 A Labor, Identity, And Knowledge In Healthcare 10285 Marieke van Eijk MW 8:30am - 10:20am
ANTH 209 AI Anthropology Through Visual Media 22124 Charles Hahn F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 377 A Anthropology And International Health 10286 James T. Pfeiffer TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 209 AH Anthropology Through Visual Media 10269 Eileen R. Sleesman Calderon F 11:30am - 12:20pm
ANTH 377 AA Anthropology And International Health 10287 Baya Walls W 9:30am - 10:20am
ANTH 209 AG Anthropology Through Visual Media 10268 Darren Byler F 11:30am - 12:20pm
ANTH 377 AB Anthropology And International Health 10288 Baya Walls W 10:30am - 11:20am
ANTH 209 AE Anthropology Through Visual Media 10267 Eileen R. Sleesman Calderon F 10:30am - 11:20am
ANTH 377 AC Anthropology And International Health 10289 Baya Walls W 11:30am - 12:20pm
ANTH 209 AD Anthropology Through Visual Media 10266 Hope St. John F 10:30am - 11:20am
ANTH 425 B Anthropology Of The Post-Soviet States 21746 Laada Bilaniuk TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 209 AB Anthropology Through Visual Media 10265 Charles Hahn F 9:30am - 10:20am
ANTH 439 A Pidgin And Creole Languages 10294 Clarissa Surek-Clark TTh 8:30am - 10:20am
ANTH 228 AF Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10276 Adam M. Tyson Th 1:30pm - 2:20pm
ANTH 456 A Contemporary Ethnography 10296 Jessica A Johnson TTh 1:30pm - 3:20pm
ANTH 228 AE Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10275 Adam M. Tyson Th 12:30pm - 1:20pm
ANTH 209 AA Anthropology Through Visual Media 10264 Hope St. John F 9:30am - 10:20am
ANTH 459 A Culture, Ecology, And Politics 21745 Devon G. Peña MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 209 A Anthropology Through Visual Media 10263 Daniel J. Hoffman TTh 2:30pm - 4:20pm
ANTH 466 A Anthropology Honors Thesis 10297 to be arranged
ANTH 235 AA Global Feminist Art 21763 Iris Crystal Viveros Avendano M 3:30pm - 4:20pm
ANTH 469 A Special Studies In Anthropology 10298 Rachel R. Chapman TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 228 AD Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10274 Adam M. Tyson Th 11:30am - 12:20pm
ANTH 469 B Special Studies In Anthropology 10299 Jenna Grant TTh 3:30pm - 5:20pm
ANTH 228 AC Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10273 Ulil Amri Th 10:30am - 11:20am
ANTH 469 C Special Studies In Anthropology 21474 Stevan Harrell MF 1:30pm - 3:20pm
ANTH 228 AB Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10272 Ulil Amri Th 9:30am - 10:20am
ANTH 469 D Special Studies In Anthropology 22268 Holly M. Barker to be arranged
ANTH 228 AA Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10271 Ulil Amri Th 8:30am - 9:20am
ANTH 472 A Case Studies In Medical Anthropology And Global Health 10300 Janelle S. Taylor MWF 12:30pm - 1:50pm
ANTH 228 A Identities: Race, Class, Gender, And Sexuality In Anthropology 10270 Michael Vicente Pérez MW 2:30pm - 4:20pm
ANTH 478 A Introduction To The Anthropology Of Institutions 10301 Marieke van Eijk MW 11:30am - 1:20pm
ANTH 209 AJ Anthropology Through Visual Media 22125 Darren Byler F 12:30pm - 1:20pm
ANTH 479 A Advanced Topics In Medical Anthropology 10302 Holly M. Barker WF 11:30am - 1:20pm

Archaeology (ARCHY) Courses

Coursesort descending Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ARCHY 109 AA Archaeology In Film 10416 Gayoung Park T 9:30am - 10:20am
ARCHY 109 AD Archaeology In Film 10419 Gayoung Park T 10:30am - 11:20am
ARCHY 109 AF Archaeology In Film 10421 Gayoung Park T 11:30am - 12:20pm
ARCHY 205 A Principles Of Archaeology 10422 Ben Fitzhugh MTWF 3:30pm - 4:20pm
ARCHY 205 AB Principles Of Archaeology 10424 Jennifer A. Huff Th 9:30am - 10:20am
ARCHY 205 AC Principles Of Archaeology 10425 Mikhail Echavarri Th 10:30am - 11:20am
ARCHY 205 AD Principles Of Archaeology 10426 Mikhail Echavarri Th 11:30am - 12:20pm
ARCHY 205 AE Principles Of Archaeology 10427 Mikhail Echavarri Th 12:30pm - 1:20pm
ARCHY 205 AF Principles Of Archaeology 10428 Jennifer A. Huff Th 1:30pm - 2:20pm
ARCHY 299 A Archaeological Laboratory Techniques 10429 to be arranged
ARCHY 369 A Special Problems In Archaeology 10430 Sven D. Haakanson TTh 10:30am - 12:20pm
ARCHY 369 B Special Problems In Archaeology 10431 Peter V. Lape MW 10:30am - 12:20pm
ARCHY 369 C Special Problems In Archaeology 21739 Stephanie Selover MW 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 369 D Special Problems In Archaeology 21720 Stephanie Selover TTh 3:30pm - 5:20pm
ARCHY 378 A Prehistory Of The Arid West 10432 Donald K. Grayson TTh 1:30pm - 3:20pm
ARCHY 466 A Archaeology Honors Thesis 10433 to be arranged
ARCHY 489 A Archaeology Practicum 10434 to be arranged
ARCHY 490 B Museum Curation Practicum: Archaeology 10435 Laura S Phillips to be arranged
ARCHY 499 A Undergraduate Research 10436 to be arranged
ARCHY 570 A Seminar In Archaeological Theory 10437 Marcos Llobera MW 11:30am - 1:20pm
ARCHY 599 A Teaching Archaeology 10438 Ben Fitzhugh to be arranged
ARCHY 600 A Independent Study Or Research 10439 to be arranged
ARCHY 601 A Internship 10440 to be arranged
ARCHY 109 A Archaeology In Film 10415 Joss Whittaker MF

Biological Anthropology (BIO A) Courses

Coursesort descending Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
BIO A 201 A Principles Of Biological Anthropology 11202 Matthew S Taylor MTWTh 9:30am - 10:20am
BIO A 201 AA Principles Of Biological Anthropology 11203 Rebecca Ortega T 8:30am - 9:20am
BIO A 201 AB Principles Of Biological Anthropology 11204 Rebecca Ortega T 10:30am - 11:20am
BIO A 201 AC Principles Of Biological Anthropology 11205 Rebecca Ortega T 11:30am - 12:20pm
BIO A 201 AD Principles Of Biological Anthropology 11206 Shelby L. Scanlon T 12:30pm - 1:20pm
BIO A 201 AE Principles Of Biological Anthropology 11207 Shelby L. Scanlon T 1:30pm - 2:20pm
BIO A 201 AF Principles Of Biological Anthropology 11208 Shelby L. Scanlon T 2:30pm - 3:20pm
BIO A 269 A Special Problems In Biocultural Anthropology 21901 Alex Hill MTWTh 3:30pm - 4:20pm
BIO A 344 A Applied Biomechanics Of Human Movement 11209 Patricia A. Kramer MW 9:30am - 10:20am
BIO A 344 AA Applied Biomechanics Of Human Movement 11210 F 9:00am - 10:50am
BIO A 344 AB Applied Biomechanics Of Human Movement 11211 F 11:00am - 12:50pm
BIO A 355 A Evolutionary Medicine 11212 Dan T. A. Eisenberg TTh 10:30am - 11:50am
BIO A 370 A Introduction To Primates 11213 Lisa Jones-Engel MW 10:30am - 12:20pm
BIO A 450 A Biodemography Seminar 11215 Kathleen O'Connor MW 3:30pm - 5:20pm
BIO A 459 A Laboratory Methods In Anthropological Genetics 11216 Dan T. A. Eisenberg TTh 1:30pm - 4:20pm
BIO A 466 A Biocultural Anthropology Honors Thesis 11217 to be arranged
BIO A 470 A Evolution Of Human Social Behavior 11218 Alex Hill MWF
BIO A 487 A Human And Comparative Osteology 11219 Matthew S Taylor MW 1:30pm - 3:20pm
BIO A 499 A Undergraduate Research 11220 to be arranged
BIO A 544 A Applied Biomechanics Of Human Movement 11221 Patricia A. Kramer MW 9:30pm - 10:20pm
BIO A 559 A Laboratory Methods In Anthropological Genetics 11222 Dan T. A. Eisenberg TTh 1:30pm - 4:20pm
BIO A 590 A Biological Anthropology Seminar 11223 Patricia A. Kramer F 3:30pm - 4:50pm
BIO A 590 B Biological Anthropology Seminar 22202 Dan T. A. Eisenberg to be arranged
BIO A 600 A Independent Study Or Research 11224 to be arranged